HEMEN TEKLİF AL

Güvenlik Kodu

BİZE ULAŞIN

  • Karaman Mah. Termosos Bulvarı 215/B Döşemealtı / Antalya
  • +90532 726 67 30
  • saglamcit@gmail.com

SPOR SAHALARI

Spor sahaları, hiç kuşkusuz özel ve kamusal olarak, halka tanınmış en değerli alanlardan biridir. Gerek birkaç spor aleti olsun, gerekse diğer spor türlerine hitap etsin, her mânada oldukça yararlıdır. Fakat bu alanların, halka açık taraflarında bazı yanlışlarda mevcuttur.

Öncelikle spor sahalarının, yerel halkın arzına göre şekillenmesi gerekmektedir. Çünkü insanların bakış açısı değil şehirden şehre, sokaktan sokağa bile değişmektedir. Nitekim Antalya'da yapılacak bir spor sahası, Akdeniz halkının spor anlayışına uygun olmalıdır. Böylece genç kesimden, yaşlı kesime kadar hitap edecek ortam bir alanın inşası kolay gerçekleşir

Spor Sahaları Nerelerde Bulunur? Spor Sahaları Nitelikleri Nelerdir?

Spor sahalarının kamusal alanlarda, ortak paylaşım yerlerinde inşa edildiği aşikârdır. Fakat bazen talep üzerine, özel sitelerde de kurulabilirler. Ayrıca bir spor sahasının nitelikli oluşu yalnızca içeriğine de bağlı değildir. Aynı zamanda spor yapan insanların sorun yaşamayacağı kadar geniş olmalıdır.

Günümüz spor sahalarına şöyle bir göz atıldığında, özellikle güney kesimlerdeki sahaların farklılığa dikkat ederiz. Ilıman iklimlerde ve sporun daha geniş kitlelere hitap ettiği bölgelerde durum ayrıdır.

Hiç kuşkusuz Akdeniz insanının soğuk eşiği daha düşüktür. Bu sebeple yılın en soğuk aylarına tekabül eden zamanlarda dahi spor sahaları rağbet görmektedir. Nitekim üstü kapalı sahaların önemi artmaktadır.

Spor Sahalarında Hangi Sporlar Yapılabilir? Spor Sahaları Kimlere Hitap Eder?

Spor sahaları çoğunlukta gençler olmakla birlikte, her yaştan insana seslenmektedir. Özellikle yaşı itibariyle sağlıklı bir yaşam için diyet yapanlar, her sabah spor sahalarına uğramayı unutmazlar. O hâlde spor sahalarında yalnızca tenis kortu, basket potası ve futbol kaleleri yer almaz. Aynı zamanda temeli içeren egzersiz aletleri de durmaktadır. Böylece günün farklı saatlerinde çalışmaya gelen insanlar, dilekleri sporu yapabilirler.

Diğer bir konu ise, spor sahasında hangi tür sporların yapılabildiğidir. Günümüzde insanlar, spor sahalarına daha yüzeysel bir gözle bakmaktadırlar. Fakat sahaların çeşitli bir yelpazeye açıldığını söylemek, daha doğru olacaktır. Çünkü her sahanın niteliği ve işlevi farklıdır. Bazı alanlar yalnızca boş bir sahaya aitken, bazı yerler her aleti taşıyabilir.